"Legyen a tánc is Mindenkié!", avagy táncházak a gárdonyisokkal 2025-ben is - Gárdonyi Zoltán Református Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

“Legyen a tánc is Mindenkié!”, avagy táncházak a gárdonyisokkal 2025-ben is

A tanév második felében HÉT alkalommal szerveztünk és vezettünk TÁNCHÁZAT Biharkeresztes különböző helyszínein. Célunk, hogy minél több embert elérjünk, ezért, ha tehetjük, „házhoz megyünk” dalainkkal és táncainkkal.

Február 7-én, már a farsangi bálok időszakában énekeltünk és mulattunk együtt állandó táncházas helyünkön, iskolánk tánctermében. Elsőként a legkisebbekkel, majd később, a nagyobbakkal. Szülinapi köszöntéssel és folk kvízzel fűszereztük az estét, utóbbit a „legjobban kitöltők” között ajándékokat is sorsoltunk ki.

Február 20-án vendégeink voltak a Nyíregyházi Sóstói Múzeumfalu múzeumpedagógusai, akik az iskolásoknak szervezett farsangi táncház előtt érdekes és rendkívül látványos, interaktív, ismeretbővítő előadást, foglalkozást tartottak a farsangi népszokásokról. Az előadást követő táncházban olyanok is táncra perdültek, akik korábban még „ellenálltak”. Ismét bebizonyosodott, hogy nem érdemes vitatni: a „folk flow” működik, a hagyomány ereje megkérdőjelezhetetlen. Külön említésre érdemes, hogy ebben a táncházban a talpalávalót iskolánk népzenész növendékei húzták (Farr Huba László – hegedű, Bíró Ádám – brácsa és Mona Ábel – bőgő).

Felbátorodva ezen a „sikeren” (mert mi minden esetben így éljük meg), egy újabb korosztályt céloztunk meg április 29-én. Suhancok csoportunk táncosai két tanóra közötti szünetben egy flashmobbal lepték meg kortársaikat, majd a következő tanórát „elkérve”, moldvai táncok tanulásával ünnepeltük a Tánc világnapját.

Május 23-án rendezték meg a Városi Gyermeknapot a Sportcsarnokban, ahol megint egy szélesebb rétegnek tudtunk megmutatni, mi ad nekünk ilyen szoros és stabil köteléket egymáshoz, kultúránkhoz és nemzetünkhöz.   A táncház előtti néhány percben az utánpótlásunkat jelentő, óvodásokból álló Aprócska néptánccsoport mutatkozott be, majd többször is megtáncoltattuk a jelenlévőket.

A XXI. Bihari Néptánctalálkozó kapcsolódó rendezvényeként szerveztük következő táncházunkat június 14-én, ahol a „szakma” volt jelen, több száz emberrel. Az örömtánc órái voltak ezek, amikor a verseny végeztével kicsik és nagyok, táncosok és nézők mulattak a Nálada zenekar gyönyörű muzsikálására, míg a zsűri visszavonult.

Következő táncházunkat az utolsó tanítási napon, június 20-án tartottuk meg, s ez már a 8. alkalom volt az iskolai év során. Az év zárásához kapcsolódó gyereknapon iskolánk tanulóit gyűjtöttük egybe, és dunántúli, moldvai, szatmári, valamint polgári táncokat tanítottunk nekik, a hozzá való dalokkal együtt. Ekkor ismét „saját” zenészeink húzták a talpalávalót.

Táncházsorozatunkra a koronát a június 24-i, Szent Iván éji táncház tette fel, amikor az elsőként megrendezett Sárvirág Népzenei Tábor zenész növendékeinek és az őket tanító Bakos zenekarnak muzsákájára táncolhattuk körbe és ugorhattuk át azt a bizonyos mágikus tüzet.

A „Legyen a tánc is mindenkié!” programsorozat során közel 1500 emberrel táncoltunk, daloltunk együtt, közös nevezőnk új közösséget teremtett.

Köszönjük, hogy ilyen sokan velünk együtt élték/éltétek a hagyományainkat, azok fennmaradásához ilyen közösségek kellenek!

Galéria

Elérhetőség

Cím 4110 Biharkeresztes, Damjanich u. 21.
Telephely 4110 Biharkeresztes, Kossuth u. 52.
Telefon 06-54/431-258; ig.:0630/4279590
Fax 06-54/431-258
E-mail gardonyi.zoltan.iskola@gmail.com
OM 062933

Csoóri Sándor Alap
Csoóri Sándor pályázat