Tematikus nyári táboraink 3. hetében, a hagyományos paraszti kultúra és a „zero waste” szemléletmód párhuzamára építettük fel programunkat. Előbbi, letisztult formája a ma újra felfedezett gondolkodásmódnak.
A zero waste életforma az, amelyben kevesebbet fogyasztunk, csak a szükséges termékeket vásároljuk meg, s felhasználjuk mindazt, ami a közvetlen környezetünkben fellelhető. Mindez a paraszti kultúrában egykor természetes és egyértelmű volt.
Úgy állítottuk össze a heti tevékenységeket, hogy azokhoz a fogyasztói társadalom által nyomásként ránk rakott „kötelezettségeket” minél inkább mellőzzük. Ezért jelszavaink a hét folyamán: újrahasznosítás (REuse és REcycle), lecsökkentés (REduce), visszautasítás (REfuse), komposztálás (ROT) , azaz „az 5 R elve”.
Az előkészületi folyamatban az iskolában és az otthonokban felgyűlt, el- és fel nem használt alapanyagokat gyűjtöttük össze, és ezekre alapozva terveztük a tábori foglalkozásokat.
Minden napunknak része volt valamilyen közösségépítő játék, vagy tevékenység, amivel az együttműködést, az egymásra figyelést, az alkalmazkodást és a segítőkészséget is fejlesztettük. A hagyományos népi kismesterségek közül, a fonást, szövést és az agyag megmunkálást ismertük meg közelebbről, ezekben a tevékenységekben a hét minden napján el tudtak mélyedni a diákok.
Közösen készítettünk salátát és gofrit, a magaságyásba ültetett növényeinket gondoztunk az udvaron, és a szülői közösség által társadalmi munkában megszépített városi közparkban is gazoltunk és locsoltunk.
A táncos mozgás sem maradhatott ki a napirendből: az „Így tedd rá!” program eszközeit felhasználva, népi játszó- és táncházat, valamint akadályversenyt is rendeztünk a hét során.
Emellett készítettünk még papírsárkányt, amit röptettünk, végül pedig kiállítást rendeztünk az általunk készített munkákból.
Debrecenbe kirándultunk egy nap, ahol a Csonkatorony új nyitott kilátóját, illetve a Déry Múzeumot kerestük fel.
A hetünket meglepetés zárta: egy vízipisztoly csata az udvaron és az újrahasznosítás elvét követve, egy maradék anyagokból készült hátizsákot kaptak a gyerekek emlékbe, melybe egy-egy ceruzát, tollat és radírt is tettünk számukra – csak hogy el ne felejtsék az iskolát J.
Úgy véljük, hogy sikerült a tervezett párhuzamot szemléltetnük, s annak jelentőségét megértetnünk a gyerekekkel. Reméljük, hogy ez által nem csak élményekkel gazdagodtak, hanem egy környezettudatosabb szemléletmódot is elsajátítottak, s mostantól nagyobb tisztelettel adóznak felmenőik kultúrája iránt.
A tábor képeiből készült videót IDE KATTINTVA tekinthetik meg.