A Lúdas Matyi egy klasszikus magyar irodalmi mű, melyet Fazekas Mihály írt, és amelyet később Lélek Sándor Tibor bábszínpadra adaptált és rendezett. Iskolánk alsós tanulói már sokadjára járnak Nagyváradon a Liliput Társulat előadásán, s ahogy az lenni szokott, most is lenyűgözte a közönséget az alkotás.
Matyi történetét mindenki ismeri. Egy napon elmegy a döbrögi vásárba, ahol egy szerencsétlen esemény következtében Döbrögi uraság ötven botütéssel bünteti meg. Matyi azonban nem hagyja annyiban a dolgot, és megfogadja, hogy háromszorosan visszafizeti Döbröginek a sérelmeket. Ezt a fogadalmat a történet folyamán be is váltja, -különböző ügyes és ravasz módokon kijátszva az uraságot,- és minden alkalommal elégtételt véve a sérelmekért.
Lélek Sándor Tibor bábszínpadi adaptációjában a történet egy zenés vásári játékként elevenedik meg, ahol a zene és a bábok segítségével kel életre Matyi története. Az előadás különösen izgalmas és tanulságos a fiatal nézők számára, és gyakran ajánlják, hogy legalább háromszor nézzék meg, hogy teljes mértékben átérezzék a történet minden részletét és tanulságát :-).
„Hajdan ütlekkel magyarázták a mi atyáink
Hogy mi az alsó rend törvénye, kinél az igazság.
Aki erősebb volt, ugyanaz kényére bitangolt.
A lepocsékolt nép dühös indulatja kanóccal
Adta jelét olykor bosszújának,de oroszlán –
Szíve kevésnek volt, hogy mint Matyi, visszapofozza
Ami goromba csapást vett a zabolátlan erőtől.” ( Fazekas Mihály)