Az elmúlt félévben újabb partnerrel bővült az iskolánk pedagógiai munkáját színesítő és gazdagító csoport köre. A nyíregyházi Sóstói Múzeumfalu UTAZÓ MÚZEUM programjai különleges lehetőséget kínálnak, hogy a múzeum szellemisége eljusson az iskolákba, óvodákba és közösségi házakba, olyan helyekre is, amelyek távolabb esnek Nyíregyházától.
A foglalkozások változatosan egészítik ki a tananyagokat, gondolkodtatnak, újrarendezik a meglévő ismereteket, megkönnyítik a környezetismeret, természetismeret, társadalomismeret, történelem, irodalom, művészetek, rajz és vizuális kultúra, hon- és népismeret tanítását.
A tanév első felében két alkalommal érkeztek a múzeumpedagógusok a „nagy bőröndjükkel” hozzánk, Elsőként, a „Süvegcukor hegyen is túl” elnevezésű tematikus foglalkozás során a gyerekek és felnőttek egyaránt betekintést nyerhettek a hagyományos édességek készítésének világába. A program során nemcsak a régi technikákat és recepteket ismertették meg a résztvevőkkel, hanem azok kulturális jelentőségéről is meséltek, például kisiparosok relikviái által, vagy egy nagyobb édességgyár napi programját felelevenítve. A résztvevők megtudhatták, hogy a süvegcukor, amely egykoron az ünnepi asztalok dísze volt, ma már ritkaságnak számít, így a foglalkozások különleges élményt nyújtottak a résztvevőknek.
Advent idején az utazó múzeum a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó „Jeles-neves napok” programsorozattal folytatta tevékenységét. Ezeken a foglalkozásokon a diákok, megismerkedhettek a karácsonyhoz kötődő népszokásokkal, mint például a Luca-nap hagyományaival, a betlehemezéssel és az adventi koszorú készítésének szimbolikájával. Az interaktív bemutató végén közösen, az évkör szimbolikáját megidézve, egy jól ismert karácsonyi énekkel,„ élő adventi koszorúban” kerülhettünk közelebb a misztériumhoz, önmagunkhoz és embertársainkhoz egyaránt.
Az ilyen jellegű programok nemcsak szórakoztatók, hanem tanulságosak is. Segítenek a fiatalabb generációnak megérteni, honnan származnak az ünnepi hagyományok, és miért fontos azokat továbbadni. A múzeum munkatársai elhivatottan dolgoznak azon, hogy a népi kultúra ne csak a múzeum falai között éljen tovább, hanem a hétköznapok részévé váljon. Iskolánk lelkes diákjai eltökéltek abban, hogy tavasszal személyesen is ellátogatnak Nyíregyházára, a Múzeumfaluba, de már szervezzük a következő, a FARSANG-hoz kapcsolódó múzempedagógiai foglalkozást is. 🙂