Gárdonyi Zoltánra emlékeztünk - Gárdonyi Zoltán Református Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltán
Református Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola

Gárdonyi Zoltánra emlékeztünk

Iskolánk névadójára, Gárdonyi Zoltánra emlékeztünk születésének 118. évfordulóján.

 

Az iskola udvarán felállított emlékműnél minden évben összegyűlnek tanáraink, diákjaink, és egy közös megemlékezéssel, koszorú elhelyezésével emlékeznek a zeneszerzőre, zenetudósra, egykori egyetemi tanárra, aki életművével, az általa képviselt és hirdetett szellemiséggel a mai kor emberének is példát állít.

Felhősi András, iskolánk lelkésze, aki maga is zeneszerető és – művelő ember, megemlékezett Gárdonyi Zoltánról, de a zeneszerző életéről a tanórákon is szó esett azon a napon.

 

Gárdonyi Zsoltnak, a zeneszerző fiának „Magyar Ének” c. művét énekelte közösen az ünneplő gyülekezet, majd a Diákönkormányzat virágot helyezett el az emlékműnél.

 

Gárdonyi életrajzi adatairól röviden:

Született: 1906. április 25., Budapest

Meghalt: 1986. június 27., Herford, Németország

 

Zeneszerzés-tanulmányait 1923-tól 1927-ig Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Kodály Zoltán, majd 1927-től 1930-ig Berlinben Paul Hindemith tanítványaként végezte. A berlini egyetemen ezzel egyidejűleg folytatott tanulmányait az ott 1931-ben megszerzett zenetudományi doktorátusával zárta le, majd tíz évig a soproni Evangélikus Tanítóképző Intézet, illetve a Teológiai Fakultás tanára és a Soproni Zeneegyesület karnagya volt. Ezt követően Gárdonyi Zoltán 1941-től 1967-ig a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola professzoraként fejtett ki szerteágazó tevékenységet; ő volt a Zeneakadémia 1948-ban feloszlatott protestáns egyházzenei tanszakának utolsó vezetője is. Nemzetközileg is nagyrabecsült zenetudományi és zeneelméleti munkásságának mindenekelőtt a Bach- és a Liszt-kutatás köszönhet alapvetően fontos új eredményeket.

Zeneszerzői életműve felöleli a szimfonikus- és kamarazene, zongora- és orgonakompozíciók, az egyházi és világi szövegű vokális művek továbbá pedagógiai célzatú darabok legkülönfélébb műfajait. Orgonaművei és bibliai szövegű kórusművei a huszadik századi európai egyházzenében egyedülálló értéket képviselnek. Gárdonyi Zoltán 1972 óta családjával együtt Németországban élt és 1986. június 27-én, néhány héttel nyolcvanadik születésnapja után hunyt el Herfordban. Szellemi hagyatékának jelenkori kisugárzását a halála után Németországban és Magyarországon kiadott mintegy száz müve és számos CD-felvétel is dokumentálja. Életművét 2016-ban Magyar Örökség Díjjal tüntették ki.

 

 

 

Galéria

Elérhetőség

Cím 4110 Biharkeresztes, Damjanich u. 21.
Telephely 4110 Biharkeresztes, Kossuth u. 52.
Telefon 06-54/431-258; ig.:0630/4279590
Fax 06-54/431-258
E-mail gardonyi.zoltan.iskola@gmail.com
OM 062933

Csoóri Sándor Alap
Csoóri Sándor pályázat